2013 Results

Meet Boys Girls
Meade

Wyatt Marsteller: 36:33.64

Jon Mills: 32:42.93

Mandie Bennett: 28:09.05

Payden Shapland: 18:16.64    4th Place Varsity

Meagan Siefried: 25:57.49      5th Place JV

Katie Payne: 25:18.21             3rd Place JV

Greeley County

Invitational

Jon Mills: 30:16.94

Payden Shapland: 17: 19.44   7th Overall    3rd FR/SO Division

Tasha Root: 19:51.84

Selena Young: 22:28.03

Trego

Nate Dominguez: 25:43

Jon Mills: 30:38

Wyatt Marsteller: 36:48

Girls Placed 3rd as a team

Payden Shapland: 16:54 New PR    Placed 5th

Tasha Root: 19:30 New PR              Placed 12th

Meagan Seifried: 20:23 New PR

Selena Young: 22:01 New PR

Katie Payne: 23: 55    New PR

Mandie Bennett: 25:54  Fought injury throughout race

Jenny Parker: 29:07 Fought injury and dehydration througout race

Hill City

Nate Dominguez: 28:27
Wyatt Marsteller: 35:50

Jon: 33:35

Payden Shapland: 18:08    6th Place
Tasha Root: 21:34
Maegan Seifried: 22:04
Selena Young: 22:45
MandieBennett: 26:09
Ness City

Nate Dominguez: 26:18

Jon Mills: 34:03

34:50

Payden Shaplan: 18:20     4th Place

Tasha Root: 20:47             1st in JV

Maegan Seifried: 21:03     2nd in JV

Mandie Bennett: 24:16       6th in JV

Katie Payne: 25:31             7th in JV

Hoxie (League)

Nate Dominguez: 24:45

Jon Mills: 30:52

Wyatt Marsteller: 34:05

Girls Finished 3rd at League

Payden Shapland: 17:34    5th in the Hoxie Inv. and 4th in the League

Tasha Root: 19:55

Maegan Seifried: 20:43

Selena Young: 20:58

Katie Payne: 24:35

Mandie Bennett: 25:58

Kinsley

Nate Dominguez: 20:58.26

Wyatt Marsteller: 32:50.89

Jon Mills: 27:03.93

Girls Finished 4/8 with very tough competition. Achieved the Team goals we were looking for.

Payden Shapland: 17:00.62    9th Place

Tasha Root: 19:18.84

Maegan Seifried: 19:32.19

Selena Young: 19:35.88

Katie Payne: 22:59.41

Mandie Bennett: 23:30.44

Regionals Nate Dominguez: 21:25.18

Payden Shapland: 17:34.06      Qualifide for State

Tasha Root: 19:01.56                Qualified for State

Maegan Seifried: 19:33.84         Qualified for State

Selena Young: 20:38.81

Katie Payne: 22:30.94

Mandie Bennett: 22:51.31

State  

Payden Shapland: 17:33.17        10th Place

Tasha Root: 19:24.54                  42nd Place

Maegan Seifried: 19:38.3             46th Place

84 Runners in the 1A Girls Field

 

Jesse Colson

Upcoming Events

Contact Jesse Colson